Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Hafif Yağmurlu

Yurtdışı İş İmkanı Olan Meslekler

Yurtdışı İş İmkanı Olan Meslekler

Yurtdışı İş İmkanı herkesin hayalini kurduğu ancak pek azımızın cesaret edebildiği, avantajlı olduğu kadar bazı zorluklarının da bulunduğu bir çalışma ve yaşama seçeneği. Mesleğiniz ne olursa olsun ister vasıflı ister vasıfsız olarak onlarca ülkede onlarca iş bulma imkanı mümkün. Bu konuda istekli iseniz, cesaretiniz ve merakınız da varsa işe bir pasaport çıkarmakla başlayabilirsiniz.Halihazırda bir pasaportunuzun bulunması hem bu konudaki kararlılığınızı arttıracak hem de görüşme yaptığınız firmalarda pozitif bir etki yaratacaktır.

Yurtdışında çalışma fırsatının yanı sıra tatil yapmanın da aslında çok ekonomik olduğunu unutmayın. İki tip pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar ‘Bordo’ ve ‘Yeşil’ pasaportlardır. Bordo pasaportlular 102 ülkeye, Yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebilme hakkına sahiptirler. Pasaport ve Vize işlemlerini sitemiz içerisindeki  Vize  başlıklı yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı İş İmkanları Nereden Öğrenilir?

Belirli bir planlama çerçevesinde ilana çıkılan yurtdışı vasıflı veya vasıfsız eleman almak isteyen ülkelerin işçi ihtiyaçları ve nitelikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yurt geneline duyurulur. Bu işler ve istenilen vasıflar İŞKUR’un web sitesinde detaylı olarak ilan edilir. İŞKUR Yurt Dışı İş İlanları için tıklayınız.

Bu şartları taşıyanlar yurtdışı iş imkanları dahilinde oluşturulacak listelere eklenerek vize ve pasaport işlemlerinden sonra kanuni yolla yurt dışında ihtiyacı olan ülkelere veya firmalara gönderilirler. Her yıl oluşabilecek rutin eleman ihtiyaçları bu yolla sağlanmakla birlikte yasal olmayan yollardan da başka ülkelere çalışmak için gidenler bulunmaktadır. Ancak kanuni olmayan bu yollara başvurmanız başınıza ciddi sorunlar açacaktır. Özellikle bu konuda sizlere para karşılığında vaatlerde bulunan kişilere karşı dikkatli olmanız gerekmektedir.

İşkur Yurtdışı iş imkanlarının yanı sıra hem firmaların web adreslerinden hem de bu konuda ilan paylaşan web sitelerinden de faydalanabilirsiniz.

 Yılında Yurt Dışında Çalışma Olanağı Var Mıdır?

Batı ülkelerinde nüfus planlaması ve yaşlı nüfus oranının hızla artmasına bağlı nedenlere bağlı olarak eleman ihtiyaçları her alanda artarak devam etmektedir. Bu eleman açığını az gelişmiş veya gelişmekte olan genç ve dinamik nüfusa sahip ülkelerden gidermeye çalışan batı ülkeleri işkur yurtdışı iş başvurusu için gerekli adımları uluslararsı prosedürlere göre atmaktadırlar. Özellikle Almanya olmak üzere İskandinav ülkeleri ve Kanada her alanda eleman talep etmektedir. Vasıflarınıza uygun bir iş imkanı bulmak için işkur ya da bu işle ilgilenen firmalardan destek alabilirsiniz.

Hangi İş Kolunda Daha Çok Eleman İhtiyacı Vardır?

Ülkemizden yurt dışında iş yapan firmalar genellikle inşaat sektörü alanında olmakla birlikte farklı işlerde de başarılarından söz ettirmektedirler. Firmalar gittikleri ülkelerin elemanları ile çalışmaktan çok kendi ülke elemanlarını çalıştırmayı tercih ederler. İnşaat sektöründe yetişmiş eleman iseniz yurtdışı işçi alan firmalar arasından inşaat sektörü ile uğraşan firmalara müracaat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca yurtdışında çalışmak istiyorsanız hısım, akraba, komşu ya da hemşerilik babına bir tanıdığınız olması işinizi kolaylaştıracaktır. Geçici oturma izin belgesi, vize ve pasaport iş ve işlemleri uzun bir süreç aldığı için yurtdışında çalışmaya karar verdikten en az 2 ay öncesi bu belgeleri hazırlama sürecine girişiniz. Yurt dışında hizmet sektörü olarak geçen yemek, otel, şoför, yaşlı bakım, çocuk bakıcılığı ve teknik işlerinde iş bulma imkanı yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Durmuş Bayram dedi ki:

    Boya ve kumlama ustasıyım

  2. Durmuş Bayram dedi ki:

    Boya ve kumlama ustasıyım pasaportum ve iş güvenlik belgem var daha önce rusyada çalıştım.

  3. Raif doylevi dedi ki:

    Yeşil pasaport kuyum teknik er ve şoförlük yspiyorum