Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Açık

Yurtdışı Hemşirelik Başvurusu

Yurtdışı Hemşirelik Başvurusu

Yurtdışı Hemşirelik Başvurusu

Hemşirelik yurt dışında da rahat iş bulma imkanına sahip bir meslek. Son yıllarda pandemi sebebiyle bu meslek’te oluşan personel yetersizliği sebebiyle Sağlık sektörü tüm dünyada zor bir dönemden geçiyor.  Buna istinaen emekli olmuş bir çok sağlık  personeli yeniden işe dönmeleri konusunda davetler alırken emeklilik zamanı gelmiş personelin görev süresini uzatması isteniyor.  Dünyada aranan ve en cazip meslekler arasında bulunan hemşirelik mesleğinde, en çok hemşire arayan ülkelerin başında Avustralya geliyor.

Yurtdışında Sağlık Alanında Çalışmak Zor mu?

Yurtdışında çalışmak koşullara göre değişen zorluk derecesine sahip bir durumdur. Gelişmiş bir ülkede iyi bir maaşla çalışınca kolay olmakla beraber sağlık alanında her yerde çalışmanın zorluğu vardır.

Yurtdışı Hemşirelik Şartları Neler?

Avrupa birliği veya isviçre vatandaşı olmak En büyük avantajdır. Şayet üçüncü taraf bir ülke vatandaşı olarak bir Avrupa birliği ülkesinde hemşirelik yapmak istiyorsanız muhakkak denklik belgesi almak zorundasınız. Üniversite eğitimini üçüncü ülkelerden birinde tamamlamış mezunların, diplomalarının denkliğini almak için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yurt dışında üniversite eğitimlerine denk düşen bir eğitim olanağını sunan bir devlet üniversitesi, Yüksekokulu ya da Pedagoji Yüksekokulu’na diplomalarının denkliklerini oluşturmak için başvurmaları gerekmektedir. Yetkili yükseköğretim kurumu bir kaç ay içinde hangi zaman çerçevesi içinde hangi ek niteliklerin kazanılması ve ek sınavların verilmesi gerektiğini inceler.

Hemşirelik için Yurtdışı Çalışma izni

Başvuru sahipleri üniversite yada yüksekokul  diplomalarının diğer birimlerde tanınması işlemlerinin yanı sıra, Hemşirelik için çalışılacak ülkenin İş ve İşci Bulma kurumuna da başvurmalıdır. Bu kurum sizin yeterli seviyede dil bilgisine sahip olup olmadığınızı, o kurumun kabul edeceği bir dil okulundan alınan belgeleri talep edebilir. Bu husus ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir..

 

Yurtdışında Hangi Ülkeye Çalışmak İçin Gidilir?

Koşullara göre her ülkeye çalışmak için gidilebilir. Sunulan şartlara bakılması lazım. Bunun yanında yurtdışı işçi alan firmalar arasında kıyaslama yaparak başvuru yapmak gerekir.

Yurtdışında Çalışmaya Hangi Yollarla Gidilir?

Yurtdışına çalışmak için gitmek için bir kaç yol denenebilir. Birinci ve en avantajlı yol Tanıdık vasıtası ile iş ayarlanarak gidilir. Bu şekilde İŞKUR ile herhangi bir işlem yada bağlantı gerekmez. Sadece karşı taraf ülkenin iş kurumu ile direkt bağlantı kurulur ve sizi talep eden karşı taraf kişi veya kuruluş bu ülkede size ihtiyacı olduğunu belirtip bu kurumdan sizi getirmesini takep eder.

Herhangi bir Yurt dışı iş ve işçi kurumu ülke’de genel olarak bir personel eksikliği olduğunda anlaşmalı olduğu ülkelerden talep eder.  İŞKUR bu ülkelerde bir çok işveren ve Türkiye’deki iş arayanlar arasında bağlantı kurarak kişilere iş imkanı tanımaktadır. İşverenler İŞKUR aracılığı ilan vermekte. Bu ilanlarda aradığı şartları belirtmekte. Bu şartları taşıyanlar yine İŞKUR aracılığı ile başvuru yaparak iş bulmaktalar. Yurtdışında çalışmak isteyenler İŞKUR aracılığı ile rahatça iş bulabilir. yapılması gereken İŞKUR yurtdışı iş başvurusu 2022 ilanlarını takip etmek.

Bir çok firma internet aracılığı ile de ilan vererek yurtdışında çalışmak için eleman aramaktadır. Bunun için de yurtdışı iş imkanları 2022 diyerek internetten düzenli olarak takip ederek hangi alanlarda ne kadar talep var, ücretler olarak takip yapılır.

Bir yandan bu şekilde araştırma yaparak bir yandan da yurtdışı iş ilanları 2022 olarak verilen ilanlara bakmak gerekir. Verilen ilanlar arasından aranan şartlara sahip olanlar, bu ilana başvurarak yurtdışına giderek çalışabilir.

Yurtdışı İşlerde Maaşlar

Maaşlar ülkelere göre yapılan işe göre çalışılan pozisyona göre değişir. Belli bir ücret yazmak mümkün değildir. Bazı ülkeler yüksek maaşlar verirken bazı ülkelerde oldukça düşük maaşlar alınabiliyor. Verilen maaşları oradaki yaşam koşullarına göre değerlendirmek gerekir. Verilen ilanlar için yapılan başvuru esnasında başvuru yapılan yerden ücret bilgisi öğrenilebilir. Ülkeye göre değerlendirme de o şekilde yapılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Şükrü Berk dedi ki:

  Hemşirelik lisans mezunuyum.Yurtdışında iş arıyorum.

 2. Bahar yıldırım dedi ki:

  Hastanede hemşire olarak diploma ile çalışmak istiyorum

 3. Damla dedi ki:

  Yurtdışı hemşirelik başvurusu
  Üniversite önlisans perfüzyon başvurusu