Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Açık

Yurt Dışında Mühendis Olarak Çalışmak

Yurt Dışında Mühendis Olarak Çalışmak

Yurt Dışında Mühendis Olarak Çalışmak İçin Ne Yapılır?

Yurtdışında Mühendis olarak çalışmak istiyorsanız öncelikle bu fikre kesinlikle adapte olmalı ve sizden istenecek olan bilgi ve belgeleri eksiksiz hatta fazlasıyla sunmak zorunda olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız. Dolayısıyla başarılı bir eğitim hayatınız olmalı.

Mühendislik okuyorsunuz veya mezun oldunuz ! Geleceğinizi Türkiye dışında başka bir ülkede inşa etmek istiyorsunuz “ama” diyerek nasıl sorusundan sonra bir araştırma yapmak veya bu konuda önayak olabilecek bir kişi, kurum yada kuruluş ile bağlantı kurmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bu konuda bir kaç Avrupa ve Amerika ülkelerinin Eğitim Bakanlıkları ile İş ve işçi bulma kurumlarının internet sitelerini araştırarak edindiğim bilgileri paylaşacağım ve işe nereden başlamanız gerektiği hakkında birkaç ipucu veya tavsiye niteliğinde bilgiler sunacağım.

Öncelikle mühendislik eğitimine devam eden veya öğrenime yeni başlayanlar ; Yurtdışına gidince yabancı dillerini geliştirmeyi düşünmek yerine, özellikle yabancı dil konusunda kendilerini önceden hazırlamalı alt yapısını sağlamlaştırmalı ve olabildiğince buna vakit ayırmalı hatta bir dil kursuna kayıt olmalılar. Evde veya internette kendi kendine Almanca veya İngilizce öğrenmeye çalışmak yerine bu işi uzmanlarından eğitim alarak yapmalılar. Dil konusu en azından altyapıyı oluşturana kadar, gramer sorunlarını çözene kadar muhakkak profesyönel yardım gerektiren bir konudur.

Bir çok Avrupa ülkesinde ve diğer ülkelerde mühendislik konusunda hatırı sayılır derecede kalifikasyonu yüksek eleman sorunu yaşanmakta olduğunu, bu ülkelerin İş bulma kurumlarından açıkça görebilirsiniz. Elektrik mühendisi, Harita mühendisi, Bilgisayar mühendisi, Makina mühendisi gibi kalifikasyonu yüksek elemanlar yetiştirmekte zorlanan Avrupa Son dönemlerde bu açıkları kapatmak için Dışarıdan mühendis takviyesi yapmaya başladı. Teknoloji’nin durmaksızın ilerlemesi ve dijitalleşmenin gereği, artan talep karşısında artık bir çok Yurtdışı firması mühendis açığı yaşamakta. Avrupa’nın teknoloji üstü Almanya’ya göz attığımızda durum yine aynı. 

Herhangi bir ülkeye gidip çalışmak için, Yurtdışında bir Türk veya Yabancı firmadan iş sözleşmesi veya çalışma için davet almanız vize için en önemli husustur.. İlk olarak mühendis arayışında bulunan firmalar ülkelerinin işçi kurumlarına aradığı eleman ile ilgili bilgileri iletir..

Firmaların aradığı özellikler genelde şunlardır.

Daha önceki çalıştığı iş yerleri, iş tecrübesi (Kaç yıldır  bu işi yapıyor), yaşı, gibi bazı şartları tamamlayanlar.

İşçi bulma kurumları yurtdışından eleman getirebilmesi için firmalardan şunları ister: Bu dökümanlar aynı zamanda gelecek kişinin yaşam standartlarını sağlayabileceğini gözetlemek, kişileri korumak amaçlı olarak firmadan istenir.

Gelecek kişiye ödeyeceği maaş, Getirmek istenilen kişinin kalacağı yer, Çalışma şartları, gelecek kişinin belirli bir yaşı geçmemiş olması, Sabıka kaydı, SSK dökümanı gibi belgeler.

Bu şartlar ülkeden ülkeye veya firmaya göre değişiklik gösterebilir.

Eğer işçi kurumu ülke içerisinde bu kalifikasyonu karşılayamıyorsa diğer ülkelerden yapılan başvuruları firmalara iletirler, malum Türkiye Avrupa birliğinde olmadığı için öncelik Avrupa birliği ülkeleri ve bu ülkelerin vatandaşları olabiliyor.

Henüz eğitim hayatınız devam ediyorsa Eğer Buradaki yazıdan, öğrenciler için yurt dışına nasıl gidilir konusunda yurt dışı üniversiteleri  hakkında bir yazı daha bulabilirsiniz.

En son 2021 Yılında Almanya nın Mühendisler aradığını, talebin karşılayamadığını gazetelerde bizzat gördüm. Yine bir Avrupa ülkesi Avusturya’da yine gazetelerde Bilgisayar mühendisi aradığını görmüştüm. Şimdilik kısaca yada kabaca derinlere dalmadan birşeyler anlatmaya çalıştım. Müsait olduğum bir gün Bu firmaları nasıl bulursunuz, nasıl iletişim kurarsınız hangi ülke hangi mühendisi arıyor? İşçi bulma kurumlarına başvurular gibi bir konu hazırlayacağım. Örneğin burada Avusturya’da çalışma ve iş izni, vize Hakkında bilgiler veren bir iş kurumu, neler belirtiyor hangi şartları sunuyor bunları Türkçe olarak açıklayabiliriz.

Bu süreçte azminizi kaybetmeden araştırmayı ihmal etmeyin.

Eğer yurt dışında mühendis olarak çalışmak istiyorsanız biraz araştırıp firmalarla iletişime geçmeyi denemek veya yurtdışında sizinle aynı işi yapan kişilerle iletişim kurmayı deneyin. Piyasadan talep edilen, ama karşılanamayan mühendis açıkları firmaları zor durumda bırakıyor. Bu durumu avantaja çevirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.