Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Açık

YurtDışına Gitmek İçin Gereken Şartlar Neler? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

YurtDışına Gitmek İçin Gereken Şartlar Neler? Nasıl Gidilir?  Ne Yapılır?

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların seyahat edecekleri ülkenin belirledikleri prosedürleri ve kuralları yerine getirmesi gerekir. Öncelikle yurtdışında bir ülkeye seyahat edebilmek pasaport çıkartmalıdır. Pasaport aldıktan sonra seyahat edilecek ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliğinevize başvurusu yapılması gerekir.

Türkiye ile bazı ülkeler arasında vizesiz seyahat hakkı bulunmaktadır. Ancak bu kural tüm ülkeler için geçerli değildir. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, konusuyla ilgili seyahat edilecek ülkeler birbirinden farklı prosedürler ve şartlar belirler. Yurtdışına ilk defa çıkacak kişilerin konuyla ilgili detaylı araştırma yapıp ülke konsolosluğunu belirlediği kuralları birebir uygulamaları gerekir. Aksi takdirde pasaport ve vize başvuruları olumsuz yönde sonuçlanabilir.

 

Yurtdışına Gidecek Kişilerin Hazırlaması Gereken Belgeler

Yurt dışına gidecek kişilere seyahat edilecek ülkelerin belirlediği evrakları ve belgeleri hazırlaması zorunludur. Yurt dışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, sorusu ile ilgili öncelikle ülkeye seyahat nedeni belirlenmelidir. Başka bir ülkeye seyahat edecek kişilerin öncelikle yapması gereken ilk adım pasaportu yoksa pasaport çıkartmaktır. Pasaportu bulunan kişilerin de pasaportun geçerlilik süresini dikkat etmeleri gerekir. Umumî,hususi, hizmet ve diplomatik pasaport olmak üzere 4 tip pasaport çeşidi mevcuttur. Bordo pasaport seyahat ve eğitim amaçlı nedenlerden dolayı herkese verilebilen pasaport türüdür.

Yeşil pasaport, kamu personeline verilir. Siyah pasaport diplomat, vali gibi devlet görevlilerine verilen pasaport çeşididir. Gri pasaport ise resmi kurumlar vasıtasıyla seyahat edecek kişilere verilir. Pasaport başvurusu olumlu yönde sonuçlanan kişilerin seyahat tarihlerine uygun şekilde uçak biletlerini almaları gerekir. Yurtdışı seyahatlerinde en önemli basamaklarından birisi de vize başvurusudur. Vize başvurusunda bulunan kişilerin talep edilen evrakları ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp ülkenin Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekir. Yurtdışında seyahat edecek kişilerin seyahat sigortası ve konaklama rezervasyonlarında oluşturmalıdır. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, sorusu ile ilgili belirlenen tüm kuralların prosedüre uygun şekilde adım adım yapılması gerekir.

 

Vize Başvuru Evrakları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başka bir ülkeye seyahat edebilmek için hazırlanması gereken en önemli evraklardan birisi vize dosyasıdır. Vize başvurusu kişilerin eğitim, turistik, ticari, vatandaşlık, iş gibi seyahat türüne ve seyahat süresine göre farklılık gösterir.

Yurt dışına seyahat edecek kişilerin vize başvurularında hazırlaması gereken evrak ve belgelerin yanı sıra seyahat nedenle uygun şekilde ek evraklar ve belgeleri tamamlamaları gerekir. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, sorusu da ülkeye seyahat nedeniyle bağlantılıdır. Vize başvurusunda bulunan kişilerin tamamlamaları gereken evraklar şunlardır:

  • Pasaport
  • C. kimlik fotokopisi
  • Vize başvuru formu
  • Vize talep dilekçesi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Otel ve uçak rezervasyonları
  • Biyometrik fotoğraf
  • Banka hesap dökümü
  • Mesleki evraklar

Yurt Dışına Gitmek İçin Gereken Şartlar Neler? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Yurtdışına Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Ülkemizde her yıl birçok kişi yurtdışında çalışmak için çalışma vizesi başvurusunda bulunur. Yurtdışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler genellikle ekonomisi gelişmiş ülkeleri gitmek için başvuru yaparlar. Başka bir ülkede çalışmak için başvuru yapacak kişilerin öncelikle hangi sektörde çalışmak istediklerini belirlemelidir. Bunun yanı sıra yurt dışında çalışmak isteyenlerin seyahat edecekler ülkenin dilini de bilmesi büyük bir avantajdır.

Ayrıca, bazı ülkelerde dil eğitimi için seyahat edecekkişiler ülkede belirli saatlerde çalışma imkânı bulunur. Yurtdışında çalışmak isteyen kişileri çalıştıkları firma veya şirket çalışmak için gönderebilir. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, soru söyle ilgili seyahat edilecek ülkede sağlıklı koşullarda çalışmak ve sağladığı haklardan faydalanmak için yasal yollar takip edilmelidir.

 

Yurtdışı Seyahatleri PCR Testi

2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde dünya genelinde birçok ülkede görülen korona virüs sonrasında yurt dışı seyahatleri ile ilgili bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Öldürücü ve çok riskli korona virüs ile mücadele kapsamında yurtdışına seyahat edecek kişilere PCR testi gereklidir. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır, konusu ile ilgili yurtdışından çıkış yapacak herkese İlSağlıkMüdürlüğü tarafından belirlenen yerlerde korona testi yaptırmaları zorunludur.

İl Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuarlara başvurarak testi yaptırılması mümkündür. Yurtdışı için gerekli evraklar ve belgeler içerisinde covid-19 PCR testi bulunmalıdır. Yapılan test sonuçlarına e-nabız üzerinden veyaİl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden ulaşmak mümkündür. Covid-19 PCR testi yaklaşık 2 ila 4 saat arasında sonuçlanır. Gerekli görüldüğü durumlarda emin olmak için test tekrarlanabilir.

 

Vizesiz Seyahat

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesi seyahat edeceği birçok ülke bulunur. Balkanlar,Avrupa,Amerika, Asya gibi dünyanın tüm kıtalarında yer alan bazı ülkelere vize almadan veya sınır kapısında vize uygulaması ile seyahat etmek mümkündür. Yurtdışına gitmek için gereken şartlar neler, nasıl gidilir, ne yapılır ile ilgili vizesiz seyahat edilecek ülkelerle ilgili araştırma yapılarak vizesiz ve pasaportsuz seyahat edilebilir.

 

Shengen Vizesi

Birçok Avrupa ülkesi schengen bölgesinde bulunur. Dolayısıyla schengen sınırları içerisinde yer alan ülkelere göre seyahat etmek isteyen kişilerin schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Schengen vizesi bulunan kişiler seyahat ettikleri ülke üzerinden diğer schengen bölgelerine vizesiz seyahat etme hakları bulunur. Yurt dışına gitmek için gereken şartlar ile ilgili seyahat edilecek ülke ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilerin schengen vizesi kapsamında gerekli evrak ve belgeleri tamamlamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.