Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Hafif Yağmurlu

Rusya Vizesi – Rusya Vize İstiyormu

Rusya Vizesi – Rusya Vize İstiyormu

Rusya vizesi – Rusya Vize İstiyormu

Ülkemizin kuzeyin yer alan Rusya Federasyonu ile son yıllarda ikili ilişkilerin giderek artması, Rusya’ya vize almak isteyen vatandaş sayımızda da artış olmasına neden olmuştur. Rusya vizesi almak için belirlenen kriterleri uygun bir şekilde izleyerek sizlerde vize işlemlerini başarılı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Rusya Hakkında Bilgi

Yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya’nın toplam nüfusunun 145 Milyon civarında olduğu bilinmektedir. Rusya’nın başkenti Moskova ve en  önemlişehirleri arasında ise San Petersburg yer almaktadır.

Rusya vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Federasyonuna seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından bazılarının vize işlemlerinden muaf tutulduğunu belirtelim. Ancak Umuma Mahsus olarak geçen (Bordo renkli) pasaport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Rusya vizesi için vizeden kimler muaftır?

Öncelikli olarak Bordo pasaportu olanların vize işlemlerinden muaf olmadıklarını ancak Gri renkli ve Yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlarımızın vize serbestisi bulunmasından dolayı Rusya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu pasaporta sahip olan kişilerin vize sürelerinin ise 30 gün geçerli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Diplomatik olarak geçen Siyah pasaportu olan vatandaşlarımızın ise Rusya ziyaretleri sırasında vizeden muaf olduklarını, siyah pasaportu olan vatandaşlarımızın vize geçerlilik sürelerinin ise 90 gün olduğunu da buradan belirtmek istiyoruz.

Rusya vizesi türleri nelerdir?

Rusya vizesi almak için farklı vize türlerinin bulunmasından dolayı sizlerin bu türlere göre farklılık gösteren vizelere uygun başvuruları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Özelikle de en çok merak edilen konuların başında yer alan Rusya vizesi türleri ile ilgili başvuruda bulunacağınız türlere beraber bakalım.

Turistik amaçlı Rusya vizesi
Ticari amaçlı Rusya vizesi
Aile ziyareti amaçlı Rusya vizesi
Öğrenci Rusya vizesi
Çalışma amaçlı Rusya vizesi

Bu yukarıda belirtmiş olduğumuz vize türlerinden sizlere en uygun olan türe başvuru yaparak sizlerde Rusya Federasyonunda işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Yukarıda yer alan muaf olan kişilerin vize işlemlerini yaptırmalarına ise gerek olmadığını da buradan açıklamak istiyoruz.

Rusya vizesi için gerekli olan Evraklar

Vize işlemleri sırasında istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Rusya vizesi içinde bu belgelerin yanınızda bulunması işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak olmasından dolayı bu belgeleri mutlaka vize işlemleri sırasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Pasaport ( bu belgenin özellikle 2 sayfasının boş olmasına dikkat ediniz. Aynı zamanda pasaport bilgilerinde de vize bitiş tarihinin en az 6 ay olması gerekmektedir.)
İkinci olarak ise bulunması gereken belgelerin başında Rusya vizesi başvuru formu yer almaktadır. Bunun internet üzerinden ya da konsolosluk üzerinden temin edebilirsiniz.
Nüfus cüzdanınızın fotokopisi burada da biometrikfotoğraf ile birlikte son ay içinde çekilmiş  2 adet fotoğrafınızın bulunması gerekmektedir.
Aynı zamanda seyahatlerini için opsiyonel olarak belirtilen Seyahat Sağlık Sigortanız da bulunabilir. Bu belgenin opsiyonel olduğunu ayrıca belirtmek istiyoruz.
Sonrasında ise ikamet ettiğiniz belgenin aslı veya E-devlet çıktısı yanınızda bulunması gerekmektedir.

Rusya vizesi almak isteyen vatandaşlarımızın yanlarında bu belgeleri bulundurarak işlemlerini yapmaları daha hızlı sonuç almalarını sağlayacaktır.

Ticari olarak Rusya vizesi almak isteyen vatandaşlarımızın ise özellikle Rusya Federasyonu Federal Göç İdaresi olarak geçen kurum ve Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı ticari belgeyi almaları gerekmektedir.

Ticaret işlemlerinde aynı zamanda belge ile ilgili sizlere Rusya üzerinden gönderilecek olan davetiyenin de Rusya vizesi ticaret işlemleri için gerekli olan belgelerin başında gelmektedir. Bu belirttiğimiz detaylara uyarak sizlerde Rusya vizesi alabilir ve seyahatlerinizi Rusya Federasyonuna gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya Vize İstiyormu

Diplomatik veya Hizmet pasaportuna sahip olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ya vizesiz gidemiyor. Türk vatandaşları için Rusya vizesi şartları aşağıdaki gibidir.

Umuma mahsus bordo Pasaport : Vizeli

Hizmet için Gri pasaport : 30 gün vizesiz

Diplomatik Siyah Pasaport : 90 gün Vizesiz

Rusya’ya gidecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaportlara sahip olanlar 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip olanlar ise 90 gün süreyle Rusya’ya seyahette vizeden muaftır.

Rusya’nın vize istediği ve istemediği ülkeler

ÜLKE

VİZE DURUMU

KALIŞ SÜRESİ

Bayan Rusya

Vizesiz

Sınırsız

Güney Osetya

Vizesiz

Sınırsız

Abhazya

Vizesiz

90 Gün

Ermenistan

Vizesiz

90 Gün

Azerbaycan

Vizesiz

90 Gün

Kazakistan

Vizesiz

90 Gün

Kırgızistan

Vizesiz

90 Gün

Moldova

Vizesiz

90 Gün

Tacikistan

Vizesiz

90 Gün

Ukrayna

Vizesiz

90 Gün

Özbekistan

Vizesiz

90 Gün

Güney Kore

Vizesiz

60 Gün

Mauritius

Vizesiz

60 Gün

Arjantin

Vizesiz

90 Gün

Brezilya

Vizesiz

90 Gün

Ekvador

Vizesiz

90 Gün

Fiji

Vizesiz

90 Gün

Guatemala

Vizesiz

90 Gün

Honduras

Vizesiz

90 Gün

İsrail

Vizesiz

90 Gün

Kolombiya

Vizesiz

90 Gün

Nikaragua

Vizesiz

90 Gün

Panama

Vizesiz

90 Gün

Paraguay

Vizesiz

90 Gün

Peru

Vizesiz

90 Gün

Şili

Vizesiz

90 Gün

Uruguay

Vizesiz

90 Gün

Venezuela

Vizesiz

90 Gün

Bosna-Hersek

Vizesiz

90 Gün

Küba

Vizesiz

90 Gün

Makao

Vizesiz

90 Gün

K. Makedonya

Vizesiz

90 Gün

Moğolistan

Vizesiz

90 Gün

Karadağ

Vizesiz

90 Gün

Sırbistan

Vizesiz

90 Gün

Tayland

Visesiz

90 Gün

Seyşeller

Vizesiz

90 Gün

Çin

Vizesiz

14 Gün

Hong Kong

Vizesiz

14 Gün

Nauru

Vizesiz

14 Gün

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.