Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Açık

Portekiz İş İlanları 2022

Portekiz İş İlanları 2022

Portekiz İş İlanları 2022 Avrupa üyesi olan İspanya ülkesi, ekonomik şartlarının son dönemlerde iyileşmesi ile birlikte iş bulmak için cazip bir ülke haline gelmiştir. 1986 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Portekiz ülkesi, diplomatik ve ticari anlamda Fransa, İtalya, Çin, Amerika, İngiltere, İspanya ve Romanya ile iyi ilişkileri bulunur.

İstihdamın canlı olduğu birçok sektör, iş bulmak isteyenler için önemli fırsatlar sunuyor. Özellikle yurtdışı iş imkânları bakımından Portekiz ülkesine gitmek isteyen vatandaşlar, ülkede çalışmak istedikleri alan ile ilgili olarak ve vize şartlarını öğrenerek işlemleri başlatmaları gerekiyor. Portekiz iş ilanları için ülke hakkında detaylı bilgileri öğrenip; çalışılmak istenen ve iş imkânı sunulan sektörlere yönelik bilgi sahibi olunmalıdır.

 

Portekiz Ülkesinde Çalışılacak İş Sektörleri

Portekiz iş ilanları 2022 yılı için özellikle ülkenin önemli gelir kaynağı olan turizm sektörüne yönelmek avantaj sağlayacaktır. Ülke ekonomisine katkı sağlayan ve istihdam için önemli imkânlar sunan iş sektörleri;

 • Metaller ve metal işleme,
 • Gemi yapımı ve tadilatı,
 • Kâğıt ve mantar,
 • Tekstil ve ayakkabı,
 • Odun hamuru,
 • Kimyasallar,
 • Petrol arıtma,
 • Kauçuk ve plastik ürünler,
 • Demiryolu taşımacılığı ekipmanı,
 • Şarap ve turizm,
 • Havacılık ekipmanı,
 • Elektronik ve iletişim ekipmanı ve seramikler gibi birçok önemli alanda çalışma imkânı mevcuttur.

Portekiz İş İlanları 2021

Portekiz’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Portekiz ülkesinde asgari ücret tutarı ve işçi ile elemanlara ödenen maaşların ne kadar olduğudur. Ekonomik şartlar bakımından son dönemlerde büyük iyileşme görünen Portekiz ülkesinde aylık işçi ücretleri ve maaşları, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşüktür. Bu da tüketici fiyatlarının düşük ve yaşamın ucuz olması nedeniyle alınan maaş her açıdan avantaj sağlar.

Ortalama aylık ödenen asgari ücret, 700 ile 750 Euro civarındadır.  Ancak alınan bu maaş ile kırsal bölgelerde rahatlıkla yaşanabilmesine rağmen ülkenin her açıdan modern şehirleri olan Evora, Faro, Lizbon, Coimbra, Porto gibi şehirlerinde asgari ücret ile geçinmek zordur. Asgari ücret dışında üniversite mezunu, yabancı dil bilen ve vasıflı işçi ve elemanlara aylık 1500 Euro ile 2000 Euro arasında maaş ödenir. Vasıfsız işçi kategorisinde yer alan işçilere ise aylık ortalama 900 Euro ile 1200 Euro arasında maaş ödemesi yapılır. Portekiz iş ilanları 2022 yılı için araştırma yapılması, iş bulmak için yönlendirici olacaktır.

 

Portekiz’e Gitmek İçin Vize Nasıl Alınır?

Avrupa üyesi olan Portekiz ülkesine girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geçerli bir pasaportları ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti ile Portekiz arasında belirlenen vize şartlarını sağlamak gerekiyor. İsviçre ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları, Portekiz ülkesinde çalışabilmeleri için çalışma izni almalarına gerek yoktur. Portekiz ülkesinde çalışabilmek için oturma ve çalışma izninin alınması zorunludur. Ülkeye geçiş yaptıktan sonra 180 gün ile sınırlı seyahat hakkı bulunur. Ancak 6 aydan daha fazla ülkede kalabilmek için Portekiz göçmenlik bürosundan oturma izni başvurusu yapılarak oturma izni alınmalıdır.

Portekiz ülkesinde çalışabilmek için Portekizli bir işveren vasıtasıyla vize işlemlerinin yapılması, her açıdan avantaj sağlayacaktır. Çünkü bu ülkede işverenlerin önceliği kendi ülke vatandaşları ve Avrupa üyesi ülkelerin vatandaşlarına istihdam ederler. Bu nedenle Portekiz’de faaliyet gösteren işveren vasıtasıyla vizenin alınması,ülkede çalışabilmek için önemli fırsat sunacaktır. Ülkenin istihdam alanları ile ilgili Portekiz iş ilanları 2022 yılı için yeterince araştırma yapılmalıdır.

 

Portekiz Ülkesinde Çalışma Saatleri

Ekonomik gelir elde edebilmek için Portekiz ülkesine gidecek vatandaşlar, Portekiz iş ilanları için araştırma yaptıklarında gelir kaynağının en fazla olduğu turizm sektörü ile karşılaşacaklardır. Ülkede vasıflı işçi sıkıntısının yaşandığı en önemli alanlar; otel ve cateringpersoneli, doktorlar ve hemşireler, çağrı merkezi yöneticileri gibi iletişim, sağlık, ağırlama sektörlerine yönelmek kısa sürede iş bulmak açısından avantaj sağlayacaktır.

Portekiz ülkesinde iş bulan kişilerin yasal mevzuatta yer alan haftada en fazla 40 saat ve günde en fazla 8 saat çalıştırılabilirler. Normal iş saatleri hafta içerisinde sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır. Öğle yemeği için verilen ara 1 ile 2 saat arasında değişir. Yıllık olarak çalışan işçilerin izin hakkı, 22 gün ile sınırlıdır.1 yıl içinde resmi tatil günleri toplam 12 gündür. Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere 1 yılda 2 defa birer maaş ikramiyesi verilir.

 

Portekiz Ülkesinin Para Birimi

Portekiz ülkesinde resmi para birimi, Euro dur. Bu ülkede çalışan vatandaşların maaşları Euro olarak ödenir. Ülkenin tüketici endeksi düşük olması ve hayat şartlarının kolay olması nedeniyle alınan maaş düşük olsa da geçinme şartları kırsalda kolaydır.

 

Portekiz Ülkesinde İş Bulmak İçin Hangi Dilleri Bilmek Avantaj Sağlar?

Portekiz iş ilanları yılı için araştırma yapan kişilerin çalışmak istedikleri sektörlere yönelik kısa sürede iş bulabilmeleri için yabancı dil bilmeleri her açıdan avantaj sağlayacaktır. Özellikle iletişim ve reklam yazarlığı, pazarlama iş grupları, halkla ilişkiler, hukuk ve tıp alanlarında çalışabilmek için Portekizce bilmeniz gereklidir.

Bu ülkede en fazla istihdam sağlanan hizmet sektörleri; reklamcılık, güvenlik, muhasebe, sağlık, finans, eğitim, bankacılık ve turizm gibi sektörlerdir. Belirtilen bu Portekiz iş ilanları sahalarında hemen iş bulmak için Portekizce öğrenmek önemli fırsatlar sunacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.