Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7 °C
Hafif Yağmurlu

İsviçre Gezilecek Yerler

İsviçre Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden olan İsviçre’yi tanıyalım.

Avrupa birliği ülkeleri tek devletten oluşsaydı, Napolyon’un İstanbul için söylediği söz isviçre içinde geçerli olurdu. Avrupanın başkenti olmaya layık harikulade bir ülke.

Bir ülke düşünün etrafı dağlarla çevrili ve herhangi bir denize karası temas etmiyor. Ama burada o kadar çok sayıda doğal göller ve akarsular varki denizi aratmıyor. Bu ülkeyi tanımak keşfetmek için uçtan uca dolaşıp görmek gerekiyor. Zira bütün doğal ve kültürel zenginlikleri birer yapboz parçası gibi birleştirildiğinde ortaya bir cennet çıkıyor..

Ülkenin bir ucundan diğer ucuna kara yolu ile seyehat etmeyen biri bu ülkenin diğerleri ile olan önemli farklarından birini anlayamaz. Kara yolu ile İsviçre’yi bir ucundan diğer ucuna gezerek görerek tanımak için yola nereden başlayacağını seçmekte oldukça zor. Her ne kadar başkenti Bern olsa’da, Ankara ile İstanbul gibidir bu iki şehir. Metropol olan Zürich ve Cenevredir..

Fransa sınırına yakın, Geneve, Lausanne, Fribourg,üzerinden devam ederken mola verilen yerlerde anlarsınız, Başkent Bern’e kadar insanlar Fransızca konuşuyorlar. Bir ilginçlik daha Bern,Luzern, Aargau üzerinden Zürich’e doğru giderken bu istikamette Almanca konuşuluyor. Zürich İsviçre’nin Almancayı en iyi konuşan şehri olsada yinede Almanca dilinden biraz farklı konuşuyorlar. Genel olarak dil bilgisi aynı ama İsviçre Almancası bildiğimiz hoch deutsch’dan biraz farklı.

Zürich’ten sonra St. Gallen tarafı Avusturya’ya dayanırken, Lugano tarafı İtalyanca konuşuyor ve Yakınlarda Milano tabelası görürsünüz. St. Gallen’den yukarı devam etmek istediğinizde Münih tabelası karşınıza çıkar..

Ülkede Dağlarda Sekiz bin civarında sığınak olduğu bildiriliyor, bir diğer havadise göre nüfusun tamamını koruma altına alabilecek sığınaklara sahip tek ülke olarak gösteriliyor. Zira bütün evlerin Bodrum katları sığınak olarak hazırlanmış durumda. Aynı zamanda bu dağlar, kış sporları ve aktiviteleri adına önemli sosyal tesislere sahiplik yapıyor.
Bu dağların altından 57 kilometre uzunluğunda dünyanın en uzun tüneli Gorthard geçiyor. Gotthard Almanya, isviçre, Avusturya ve italyayı, yerin yaklaşık 2,5 km derinliğinden birbirine bağlıyor.. Bu tünel her ne kadar bu dört ülkeyi birbirine bağlasa’da ilk fikir ve plan isviçre tarafından planlanmıştır.

İsviçrenin yönetim olarak konfederasyon sistemidir. Toplamda 26 kanton yani (ülke anlamına geliyor) Sonuçta herkes isviçre kimliğini taşır ama bu kantonlar birbirinden bağımsızdır.
İsviçre’de dört resmi dil konuşulur. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça. Nüfusun çoğu %66 civarı isviçre Almancası konuşsa bile Bern ile Zürich kantonunun Almancası birbirinden farklıdır. Eğitim düzeyinden bahsetmeye gerek yok. Herkes proğramlanmış gibi en az üç dil konuşabiliyor.

Nüfusu 8,6 milyona yaklaşmış olan ülkede, yaşayan her her yüz kişiden 25’i göçmenlerdir. isviçre parlementosu artan nüfus Avrupa birliği ülkeleri ile serbest dolaşım anlaşmasını sonlandırma ve sadece kalifikasyonu yüksek göçmenleri almak gibi bir arayış içindedir.

İsviçre kantonları:

İsviçre Konfederasyonu 26 kantondan oluşmaktadır. Kanton kelimesi şehir olarak algılansa da yönetim olarak her kantonun kendine özgü yasaları, kuralları, parlamentoları vardır. Kısaca ülke içinde küçük bağımsız ülkeler şeklinde algılanabilir.

Aargau
Appenzell Innerrhoden
Appenzell Ausserrhoden
Basel-Stadt
Basel-Landschaft
Bern
Fribourg
Cenevre
Glarus
Graubünden
Jura
Lüzern
Neuchâtel
Nidwalden
Obwalden
Schaffhausen
Schwyz
Solothurn
St. Gallen
Thurgau
Ticino
Uri
Valais
Vaud
Zug
Zürih

İsviçrenin fazla bilinmeyen kantonlarından biride daha vardır pek ismini kimse bilmez. Kanton schwhz. Kanton schwyz Burada genel olarak İsviçre’nin asıl yerlileri yaşarlar. Gelir düzeyi diğerlerinden oldukça yüksek kişiler burayı tercih eder. Sakin nezih bir kantondur.

Cennetten bir değil bir çok köşe seçebilirsiniz. Doğasını anlatmaya ayrı bir parantez dışında kitap yazmak daha mantıklı.
Mesela blausee mavi göl.. Bern den Thun istikametine yol alınca thundan sonra biraz daha devam ediyorsunuz klagengrund,dan hemen sonra harika bir göl var Mavi yeşil arası farklı bir berraklık. Bu gölü ilk gördüğümde ressamın imzasını aramıştı gözlerim. Bir doğa resmini andırıyor kusursuz yerleştirilmiş konumu ile bambaşka.

Hatta mavi göl’den geri dönerken Thun’dan interlaken tarafına bir uğrayın derim. Doğa ise doğa en güzel manzaraları orada da bulabilirsiniz.
Doğa demişken hangi birini anlatsam diğeri eksik kalır. Walensee’mi desem yoksa? aslında herkesin görüş açısı zevkleri farklı olabilir ama cennet köşeleri lausanne geneve tarafında çok var. İsviçre gezilecek yerler listesini daha geniş bir anlatımla sitemizde bulacaksınız. ..

Heidi? Duymayan yoktur herhalde? Çocukluğumuzun çizgi filmlerindendi. Küçük bir yerleşim yeri. Eski ahşap evler ve hediyelik eşya satan stand türünde yerler. Bir çoğu ağaçtan yapılmış işlemeli eşyalar, fiyatları da gayet normal. Ha birde şu var kasaba mı desem köy mü? İlçemi bilemiyorum ama ismi heidiland. Girişinde tabelaya çizilmiş şirin mi şirin tatlı bir kız resmi var. Heidinin yaşadığı yerin huzur veren bir doğası var. İnsanları gayet sıcak kanlı. Gülümsüyorlar ve sizden selam bekler gibi yüzünüze bakıyorlar.

İsviçrede sizce ne yenir?
Herhangi bir isviçre restaurantına girdiğinizde o işletmeye ait special genelde en pahalı yemek oluyor ve genelde peynir türlerinden yapılıyor. İsviçre gibi bir peynir cenneti ülkede süt ve süt ürünleri oldukça kaliteli ve natur olarak bulunabilir. St moritz gibi davos gibi gezilmesi gereken asıl efsane yerler vardır mesela. Yüksek dağ tepelerinde kar eksik olmaz ama herşeyi natur olarak bulabileceğiniz yerlerden biridir. Bir tatil yada gezi esnasında bu istikamette geyik sürülerine tilkilere rastlayabilirsiniz.. Doğa ve hayvanlar tamamen koruma altındadır. İsviçrede kırsal kesimde bir çok farklı hayvan karşınıza çıkabilir ve çarpma ihtimalimiz var o yüzden hız limitine dikkat etmelisiniz. Özellikle kar alan yüksek yerlerde gece yolculuklarından kaçınmalısınız.

İsviçrede kişi başı gelir bakımından insanlara huzur ve rahatlık veren bir ekonomiye sahiptir. Zürich dünyanın en fazla maaş veren ülkesidir. Şöyle bir analiz varki belkide aynı zamanda en masraflısıdır. Ev kiraları 1500, isviçre frangı civarlarından başlar.

İsviçrede çalışmak:
Gelir olarak iyi bir kazanç sunduğu için, diğer yakın komşu ; Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya gibi ülkelerden bir çok göç almaktadır.
Çalışma şekli genelde stunde olarak hesaplanır. Yani saat ücreti ile. Çalıştığınız işyerinde ay sonuna kadar kaç saat çalıştıysanız ona göre bu saat anlaştığınız ücrete göre hesaplanır. Saat ücretleri genelde aşağı yukarı 20 CHF civarlarındadır. Buda yaklaşık günde 8 saat çalışıldığında 1200 TL’ye den gelen Türkiye şartlarına göre çok iyi bir gelirdir. Tabi objektif olup giderleri göz ardı etmeden buz dağının görünmeyen taraflarını da bilmek gerekiyor. Dünyanın en değerli para birimlerinden biri olan CHF isviçre frangı kullanılıyor.

Diğer ülkelerde olduğu gibi evcil hayvan sahiplenme oranı çok yüksektir. Dünya üzerinde hayvan haklarını tanıyan ilk ülkedir. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde sokaklarda kalmış , sokak hayvanı göremezsiniz. Sahiplenmek için barınlaklarda istediğiniz türü bulabilirsiniz. Hayvanlar kendilerini sahiplenen ailenin bir parçası olmuşlardır. İnsanlar evlerini bu hayvanlara göre de dizayn edebiliyor.

İsviçre ölmeden önce gezilmesi gereken en güzel yerlerden biri olduğu gibi yaşanmak istenen en özel ülkelerden biridir.

Kahve ve çikolata bu ülkede lezzette zirve yapmış iki önemli üründür. Bu kategoride dünya çapında kıyaslanacak başka bir lezzet bulmak çok zordur. İsviçreden başka bir ülkeye seyehat eden yolcular tarafından en çok bu iki ürün hediye olarak tercih edilir.

İsviçre, Teknoloji ve bilim alanında bir çok alanda yine birçok kaliteli üretim ve buluşlara sahiptir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda Avrupa’da en iyi matematikçilerin isviçrede olduğu bildirilmiştir.

Nüfus: 8,7 milyon
Diller: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşca
Telefon kodu: 0041
Para birimi: CHF (isviçre frangı)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.