Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9 °C
Hafif Yağmurlu

Irak’ta Yaşam ve İş İmkanı

Irak’ta Yaşam ve İş İmkanı

Irak Yaşam Şartları, İşçi ve Personel Alımı

Yurtdışında çalışmak için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen Irak’ın bu denli tercih edilmesinin en büyük sebebi şüphesiz hem sınır komşumuz olması hem de geçmişe dayanan kültürel ve politik bağlarımız.

Irak, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde ülkemizin Doğu ve Güneydoğu coğrafyasıyla bir arada yaşamış ve uzun yıllar koparılamayacak bağlar oluşturmuş ülkelerden birisi. Hem mutfağıyla, hem coğrafyasıyla, hem kültürüyle ülkemizden giden birçok kişi için aslında çok tanıdık ve bizden bir ülke.

Uzun yıllar Dünya medeniyetinin beşiği olmuş Bağdat şehri, insanlık tarihine çok büyük katkılar yapmış büyük âlimlerin şehri. Kütüphaneleriyle, medreseleriyle, yetiştirdiği büyük insanlarla İslam Medeniyeti’nin gözbebeği olmuş bir başkent.

Ortadoğu’nun uzun yıllardır değişmeyen kötü talihinin cefasını en çok çekmiş ülkelerden biri olan Irak, yer altı kaynakları ve stratejik konumu ile büyük devletlerin ilgi odağı olmuş ve ne yazık ki sürekli karışıklıklarla mücadele etmek zorunda kalmış. Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Irak halkının yanında olmuş olan Türk insanı, bu ülkenin yeniden inşasında da aktif rol oynamıştır.

Birçok Türk firması bu ülkede kritik ve başarılı projeleri hayata geçirmeyi başarmış, ülkemiz insanı da bu projelerde vasıflı ve vasıfsız olarak birçok alanda iş bulma imkânı yakalamıştır.

Irak İşçi Maaşları

Uluslar arası çalışan her firma gibi Irak’a işçi götüren Türk firmaları da çalışanlarına maaşlarını ABD doları üzerinden yapmaktadırlar. Vasıfsız işçiler 600 ile 900 ABD doları arasında maaş alabilirken vasıflı işçiler ve mühendis, uzman personel gibi kadrolarda çalışanlar da 1500 ile 3000 ABD doları arasında maaşlar alabilmektedirler.

Irak’ta Faaliyet Gösteren Firmalar

Elegan Yapı: Elegan Yapı, bugün kalite anlayışındaki üstünlük, doğru hizmet ve satış politikası sayesinde yurt içi ve yurt dışında elegan hizmetleri ile ve tecrübeli kadrosu ile en üstün hizmeti vermektedir. Elegan Yapı ile ilgili Yurtdışı İş imkanları hakkında daha detaylı bilgi almak ve Elegan Yapı iletişim bilgileri için tıklayınız.

Makyol Grup: Makyol Grup ile ilgili yurtdışı iş faaliyetleri ve yurtdışı işçi alımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Yüksel İnşaat: Yurt içinde gerçekleştirdiği önemli altyapı projelerinin yanı sıra ve pek çok uluslararası projeye imza atan Yüksel İnşaat, çok sayıda ülkede önemli altyapı ve inşaat projelerini başarıyla gerçekleştirmektedir. Yüksel İnşaat ile ilgili daha fazlaya bilgiye ulaşmak için  tıklayınız.

Irak’ta İş İmkânı Bulma

Başta İnşaat sektörü olmak üzere, Ulaşım, Sağlık, Altyapı ve Eğitim alanında aktif rol oynayan Türk şirketleri ayrıca gıda, giyim, ayakkabı, takı ve hediyelik eşya sektörlerinde de kendi mağazalarında hizmet vermektedirler.

Irak Çalışma Şartları

Uzun yıllar savaşlarla bir arada yaşayan Irak halkı günlük yaşantısına devam edebilmek için güvenli gördükleri şehirlerde ticaret, sağlık ve eğitim hizmetlerini azami ölçüde alabilmektedir. Sosyal ve kültürel yapı olarak ülkemize çok benzerlik gösteren Irak, iş fırsatı için giden Türklerin çabuk alıştıkları bir yapıya sahip. Müzik ve televizyon kültürlerinde birçok Türk sanatçıya ve Türk yapımı programlara rastlamanız mümkün.

Türk Firmalarının Yoğun Olduğu Şehirler

2015 nüfus sayımına göre yaklaşık 40 milyon kişinin yaşadığı ülkede Türk şirketleri büyük bir paya sahip. Başta Erbil olmak üzere Bağdat, Süleymaniye, Musul, Kerkük , Felluce, Kerbela, Necef ve Ramadi’de birçok Türk şirketi faaliyet göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emrullah dedi ki:

    15 yıllık inşaat kalipcisiyim yurt dışında çalışmak istiyorum